Saturday, October 24, 2020
Home > Këshilla Islame > Shikoni sa e lehtë është të trajtoni thonjtë e rritur perbrenda në kushte shtëpie, pa operacion!

Shikoni sa e lehtë është të trajtoni thonjtë e rritur perbrenda në kushte shtëpie, pa operacion!

Për të liruar thonjte e rritur perbrenda, nevojiten trajtime të mëdha. Me pak durim dhe disa teknika për të shkurtuar problemin, në një kohë të shkurtër do të keni këmbë të shëndetshme dhe pa probleme. Ndiqni këto truke efektive.Me këto trajtime natyrore, ju do të gëzoni shëndet të mirë në duart ose këmbët, dhe në një kohë shumë të shkurtër!

1. Krem antiseptik

Ky vaj është bërë me përbërës natyral dhe, i aplikuar në mënyrë periodike, ndihmon në lirimin e thonjve te rritur perbrenda dhe parandalimin e kthimit të tyre. Është gjithashtu një përzierje e vajrave thelbësore esenciale për të reduktuar inflamacionin, për të luftuar dhe për të parandaluar infeksionet.

Përbërësit:

5 pika vaji eukalipt.

5 pika vaji livando.

5 pika vaj te pemes se çajit.

2 pika vaj nenexhiku.

1 pikë vaj rigoni

60 ml vaj kokosi

60 ml xhel aloe vera.

Përgatitja:

Në një tas, vendosni vajin e kokosit dhe xhelin aloe vera. Nëse vaji i kokosit është i ngurtësuar, vendoseni në mikrovalë për disa sekonda për ta zbutur atë.

Së fundi, shtoni vajrat esenciale dhe përziejini mirë. Ruajeni në një kavanoz xhami në një vend të ftohtë dhe të thatë.

Aplikoni çdo natë, duke i masazhuar butesisht thonjte.Sigurohuni që kremi të jetë në kontakt me mishin e dëmtuar për të ndihmuar në shërimin e tij. Pritini thonjte e tepert.

2. Vaj esencial

Përdorimi i vajrave është një nga mjetet më të mira, sepse nëpërmjet masazhit mund të lirohet thoi, mishi i shëruar dhe lëkura pa infeksione. Vajrat e rekomanduara janë: pemë çaji, karafil, livando dhe vaj rozmarinë. Ju mund të bëni edhe një pomadë duke përzier disa pika të secilit prej tyre (mos harroni të përdorni gjithmonë vaj ulliri ose kokosi).

3. Mbani kembet ne uje te ngrohte

Mbani kembet per rreth 15 minuta në ujë të ngrohtë me sapun ose kripëra Epsom, për të mbajtur zonën e pastër. Përveç kësaj, si lëkura dhe thoi do të zbutet dhe do të jetë e lehtë për tu liruar. Pritini thonjtë e tepërt ne forme V në mënyrë që thoi të ndalojë të rritet në anët dhe të gjejë një vend drejt qendrës.

Burimi:/relieved.co/

©gatuajshendetshem/j.memeli/

%d bloggers like this: