Saturday, October 31, 2020
Home > Uncategorized > Shum prekëse! I lajmerohet nena ne telefon:

Shum prekëse! I lajmerohet nena ne telefon:

Shum prekëse!
I lajmerohet nena ne telefon:
Ai: Alo.Nena: Biri im, ku je?
Ai (i ndyshon pamja e fytyres):
Jam duke dalur nene, pse pyet?
Nena: Mire djali im i dashur por sikur te kishe ardhur te me marrish me makine sepse kam nje cante te rende me gjera qe kam blere ne pazar.
Ai: Jam shume i zene nene sepse kam nje takim te rendesishem.
Nena: Zoti te rujt biri im i dashur. Selam.
Ai: Selam (dhe ia mbylli telefonin).
Pasi e mbylli me nenen, ja, cingeroi perseri celualri i tij, kur pa se ishte e dashura e tij, u gezua shume dhe me nje ze ledhatues: Alo.
Ajo: i dashur.
Ai: zemer.
Ajo: me ke ishe duke folur?
Ai: Me nenen!
Ajo: pse cfar do ajo?
Ai: me thirri te shkoj ta marr me makine sepse kishte nje cante te rendeme ushqime nga pazari!
Ajo: A do shkosh
Ai: Natyrisht qe nuk do shkoj shpirt!
E dashur per nje cerek ore me ke aty prane teje, me prit.
U vesh shpejt, u parfymos, i rregulloi floket dhe doli.
Posa doli nga shtepia, ja perseri numri i nenes se tij e therret!
Ai: Aloo nene, ti perseri!
Nje ze i huaj, nuk ishte tani zeri i nenes: Pershendetje zoteri.
A e dini kush eshte pronar i ketij numri.
Ai: (shume i trishtuar nga frika) Eshte numri i nenes time, pse cfare ka ndodhur, ?
I huaji: Nena juaj ka pesuar nje aksident te rende dhe ne telefonin e saj gjetem thirrjen e fundit qe kishte bere, me ju kishte biseduar per here tefundit!
Ai: per 10 minuta vij ne spital…
Kur arriti ne spital, e gjeti dhomen ku nena e tij ishte e shtrire dhe e tera e mbuluar ne gjak dhe ne frymat e fundit.
Lotet nuk i mbante dot djali por si duket ishte shume vone per tu arsyetuar.
Nena: Pse erdhe biri im, une iu thash mjekeve most te thirrin qe mos te trishtojne birin tim te dashur.
Ai: e dashur nene, ti do behesh mire, ashtu sikur ke qene me pare.
Nena: Birim im, pse nuk erdhe te me marrish me makine?
Bleva disa gjera apostafat per ty qe te gatuaj nje embelsire te mire sonte, prandaj shpejtoja qe embelsiren ta gatuaja sonte per ty, perndryshe do visha dukeecur.
Duke shqiptuar fjalet e deshmise, nenae tij kaloi ne boten tjeter ndersa mjeket filluan ti thonin
Te Zotit Jemi Dhe Te Ai Do Te
Kthehemi, ju te jeni shendosh bir.
Djali nuk i besonte asaj qe po shihte dhe degjonte:
Nene, ti deshiron mua te me merzitesh, ti nuk ke vdekur, ju mjek mos me thoni ashtu, ajo do te zgjohet.
Nene zgjohu, mjaft luajte me mua…zgjohu…zgjohu…zgjohu!!!!
Nena e cila para nje ore e kishte mare ne telefon…nena… te cilen e erefuzoi ta ndihmonte…nena e cila… e cila…e cila…nuk jetonte me.
Sikur ta dime sinqersiht vleren e saj para se te pendohemi.
Nëna është mësuese e sakrificës, profesoreshe e flijimit dhe bujarisë së pakushtëzuar.
Të gjitha nënat janë madhështore dhe sakrifikuese…

%d bloggers like this: